GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS)

GSS kapsamındaki öğrenciler primlerini yatırmak koşuluyla doğrudan Üniversite ve Devlet hastanelerine yabancı kimlik numarası ile müracaat edebilirler. Devlet ve Üniversite hastanelerinde herhangi bir ücret alınması söz konusu değildir. Bu yüzden, tüm Uluslararası Öğrencilerin GSS’ye kayıt yaptırmaları önerilmektedir.

GSS’ye kayıt yaptırabilmek için öğrenciler, oturma izinlerini aldıkları Rize Emniyet Müdürlüğü’nden yabancı kimlik numarası almak suretiyle 3 ay içinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmek zorundadır. Kayıt yaptırdıktan sonra, GSS’nin belirlemiş olduğu pirimi bankaya ödemek suretiyle sigortalı olurlar. Öğrenciler öğrenimleri devam ettiği sürece en düşük prim tutarı olarak belirlenen bu miktarı yıllık olarak ödemek zorundadır.Primler, kampusta bulunan Ziraat Bankası’na, ayrıca Halk Bankası’na yatırılabilir. Bankada yabancı kimlik numaralarını söylemeleri yeterli olacaktır.

Kanun gereği, kayıt olduktan itibaren 3 ay içinde GSS’ye sahip olmak için başvurmamış öğrenciler, daha sonra bu haktan yararlanamaz. Bu sebeple öğrencilerimizin bu işlemi ihmal etmemeleri önemle rica olunur.

Türkiye bursu, MEB-Devlet ve MEB-Hükümet bursları, Doğu Türkistan Vakfı bursuna sahip uluslararası öğrencilerin GSS primi ödemelerine gerek yoktur, bursları kapsamında doğrudan GSS sahibi olurlar.

Değişim programları ve Lisansüstü Uluslararası Ortak Program öğrencileri (GETMA öğrencileri hariç) GSS primi ödemezler.

Anne babası aracılığıyla Türkiye’de geçerli bir sağlık güvencesine sahip olan uluslararası öğrenciler, bu durumlarını gösteren belgeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine sunmalıdır.

Genel Sağlık Sigortalısı Olmanız için Yapılması Gerekenler:

  1. Yabancı Kimlik Numaranızı öğreniniz. : Yabancı kimlik numaranızı bilmiyor iseniz sorgulama için https://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresini ziyaret ediniz. Yabancı kimlik numaranızı öğreniniz.

Bu sorgulama sonucunda yabancı kimlik numaranızı öğrenemezseniz, ikamet tezkerenizle beraber Rize Emniyet Müdürlüğü /Yabancılar Şubesi’ne gidiniz. Yabancı kimlik numarası talep ediniz.

  1. Yukarıdaki internet sayfasından edineceğiniz Yabancı Kimlik Numaranızı, Adınızı ve Soyadınızı gösteren çıktıdan 2 tane alınız.
  2. Bu çıktılardan birini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda bölümünüzden sorumlu danışmana teslim ediniz. (Bu işlemi önceden yaptıysanız bir daha yapmanıza gerek yoktur.)
  3. Diğer çıktıyı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya ikamet edilen ilçenin Sosyal Güvenlik Merkezine teslim ediniz. Burada GSS girişleriniz yapılacaktır.
  4. Priminizi ödeyiniz.