YABANCI KİMLİK NUMARASI

YABANCI KİMLİK NUMARASI

Türkiye’de bulunan ve T.C. uyruklu olmayan herkes, Türk vatandaşları gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği bir kimlik numarasına sahiptir.  Bu numara, RTEÜ’nün bilgi sisteminde de kullanılmaktadır. RTEÜ Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (ÖİBS), bu numarayı

  1. dönem sonunda notlarınızı öğrenmek istediğinizde
  2. öğrenci belgesi istediğinizde
  3. mezun olduğunuzda

kullanmaktadır. Başka bir deyişle, bu numaraya sahip olmayan öğrenciler, notlarını öğrenemeyecek, kayıt olamayacak, öğrenci belgesi alamayacak ve mezun olamayacaktır. Bu nedenle, daha önce yabancı kimlik numarasını ÖİBS’ye tanıtmamış öğrenciler, numaralarını Öğrenci İşleri’ndeki kendi programlarından sorumlu olan danışmanlara bildirmek zorundadır.

YABANCI KİMLİK NUMARANIZI NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

  1. Bağlantıya tıklayınız: https://tckimlik.nvi.gov.tr/
  2. İkamet Tezkeresi Numaranızı (ikamet tezkere numarası, ikamet tezkerenizin ilk sayfasında 1-112233 gibi bir numaradır) veya kişi bilgilerinizi girerek sorgulama yapınız.
  3. Sorgulamanız sonucunda 11 haneli ve genellikle 99 ile başlayan bir numara verilecektir. Numaranızın göründüğü sayfanın çıktısını alınız ve Öğrenci İşleri’ndeki programınızdan sorumlu danışmanınıza ulaştırınız.
  4. Bazen bu sorgulama bir sonuç vermemektedir; bu, size henüz bir numara atanmadığını gösterir. Bu durumda İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giderek Yabancı Kimlik Numaranızı bizzat öğrenmeniz gerekmektedir. Numaranızı öğrendikten sonra danışmanınıza bildiriniz.

UYARI: Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için oturma izninizi alır almaz Yabancı Kimlik Numaranızla ilgili işlemi bir an önce yapmanız gerekmektedir.